BWA Wrocławska Galeria Sztuki Współczesnej

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej – wrocławska instytucja kultury założona w 1962, finansowana przez gminę Wrocław. Zajmuje się organizacją wystaw wystaw, wydawnictwem, działalnością edukacyjną i promocyjną. Posiada kilka przestrzeni wystawienniczych wystawowych na terenie miasta: Awangarda, BWA Wrocław Główny, Dizajn, SIC!, Studio.

Galeria Awangarda

W najstarszej przestrzeni Galerii Awangarda prezentowane jest pełne spektrum przejawów sztuki współczesnej z naciskiem na jej konteksty społeczne, kulturowe i ideologiczne. Od 4 lutego 2019 roku na czas zabezpieczenia budynku i przygotowania go do pierwszej fazy prac remontowych przestrzeń galerii Awangardy jest zamknięta dla zwiedzających.

Galeria BWA Wrocław Główny

Od 2019 BWA Wrocław ma nową przestrzeń: galerię BWA Wrocław Główny, która została przyznana przez miasto z racji konieczności remontu galerii Awangarda. Przestrzeń ta mieści się na antresoli dworca kolejowego Wrocław Główny.

Kierowniczką galerii jest Anna Mituś.

Galeria SIC!

Galeria specjalizuje się w wystawach szkła artystycznego i ceramiki, dla których zaplecze stanowi tradycja tej dyscypliny rozwijana od początków istnienia wrocławskiej ASP. Jest to jedyna w Polsce publiczna galeria poświęcona szkłu artystycznemu, studyjnemu i użytkowemu rozszerza swoją działalność o zagadnienia związane nie tylko z materiałem.

Kierowniczką galerii jest Dominika Drozdowska.

Galeria Dizajn

Galeria funkcjonująca od dwóch dekad jako przestrzeń poświęcona polskiemu projektowaniu, od 2009 roku rozwija program dizajnu społecznego, krytycznego wobec kultury przedmiotu konsumpcyjnego, zaangażowanego w budowanie poprzez szeroko zakrojone działania edukacyjne dyskusji na temat projektowania, filozofii i kultury. Jej program tworzą wystawy kuratorskie, które najczęściej dotyczą społecznych wymiarów dizajnu, oraz aktywności wydawnicze, publicystyczne i warsztatowe.

Kierowniczką galerii jest Katarzyna Roj.

Galeria Studio

Galeria funkcjonuje od 1999 roku. Znajduje się w centrum Wrocławia przy ulicy Ruskiej 46a. Rozwija problemy poruszane w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, a także łączy w sobie funkcje rezydencji, otwartej pracowni, czytelni, przestrzeni spotkań i debat zachowując przy tym charakter galerii sztuki.

Kierowniczką galerii jest Joanna Stembalska.

Magazyn BIURO

Od 2009 roku BWA Wrocław wydaje BIURO, towarzyszący programowi wystawienniczemu tematyczny magazyn o sztuce współczesnej, dizajnie, stylu życia, architekturze i filozofii. Do lutego 2019 roku ukazało się siedemnaście numerów czasopisma. Redaktorką naczelną jest Anna Mituś.

Wystawy i projekty

BWA Wrocław współpracuje m.in. z ASP we Wrocławiu jako współorganizator Konkursu im. Eugeniusza Gepperta oraz wystaw dyplomowych studentów wrocławskiej akademii. Cyklicznie organizuje również Biennale Sztuki Zewnętrznej Out of Sth, które po raz pierwszy odbyło się w 2008 roku.

 

Źródło:
https://bwa.wroc.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/BWA_Wrocław

POZOSTAŁE ATRAKCJE

Urząd miejski
Urząd Miejski Wrocławia jest jednostką organizacyjną Miasta, działającą w formie jednostki budżetowej, przy pomocy której...
więcej
Hala Targowa Hala targowa
Halę Targową przy ul. Piaskowej wybudowano w latach 1905-1908 w miejscu XVI-wiecznego Arsenału Piaskowego. Dzisiaj...
więcej